ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
     Altan Demirel

 
Altan Demirel

1950 yılında Amasya’da doğdu. İlk, Orta, Lise öğreniminin bir bölümünü Amasya’da okudu. 1977 yılında A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden (Eğitimde Psikolojik Hizmetler) mezun oldu. Ankara Özel Yükseliş Lisesinde Rehber Öğretmen, Psikoloji Öğretmenliği ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1982-1983 yıllarında Gaziantep Özel Tip Cezaevinde Psikolog olarak çalıştı. 1989 yılında Kültür Bakanlığından naklen TRT’ye geçti.

1968 yılından itibaren bağlama sanatçısı olarak sahne ve TV programlarında birçok sanatçıya eşlik etti. 1974-75-76 yıllarında Coşkun Güla’nın yönettiği daha sonra da Nida Tüfekçi’nin devam ettirdiği Halk Müziği topluluğunda çalışmalarını sürdürdü. Uzun yıllar TV’de beğeniyle izlenen “Bizden Size” programının devamlı saz grubunda yer aldı.

1968 yılında başladığı sahne çalışmalarının yanı sıra Halkevleri Genel Merkezi, Folk-Tur, Asak-Tur gibi derneklerin Halk Müziği Topuluklarında saz çaldı, şeflik yaptı. Bir dönem A.Ü. DTCF Halk Bilimi Ana Bilim Dalında Türk Halk Müziği dersleri verdi. Halk Müziğinin yanı sıra Halk Oyunları çalışmalarını da sürdürdü. 10 bölge Halk Oyunlarını oynadı. Halk Oyunları ekipleriyle çeşitli tarihlerde yurt dışında yapılan festivallerde ülkemizi temsil eden ekipler içinde yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Halk Müziği Danışma Kurulu üyesi de olan Altan Demirel halen TRT Müzik Dairesi Başkanlığında Türk Halk Müziği ve Oyunları uzmanı olarak çalışmakta olup aynı zamanda TRT THM Denetleme ve Repertuar Kurullarında üye olarak görev yapmaktadır.

Notaya alarak TRT THM Repertuarına kazandırdığı, 400 den fazla türkü ve oyun havalarından bazıları şunlardır:
Penceresi Cam Cama (Muallim), Çiçekten Harman Olmaz, Anam Ağlar Başucumda
Oturur, Aman Dünya Ne Dar İmiş, Bad-ı Saba Selam Söyle O Yare, Bu Gala Daşlı Gala, Düşünün Halını Darda Kalanın, Arap Atı Gibi Sallar Başını, Saza Niye Gelmezsen, Yaram Sızlar Ağrır Başım, Tükenmek Bilmiyor Kara Günlerim, Buldan Zeybeği, Çaylı Efe Zeybeği, Bergama Güvendesi, Terekeme...

Altan Demirel Hocamız, 7 Aralık 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı...

 


 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com