ana sayfa
türkü sözleri
türkü notaları
türkü hikayeleri
gönül verenler
bağlama-nota
ozanlarımız
halk müziği
konser-tv
kitaplık
yazılar
sözlük
arşiv
linklerimiz
görüşleriniz
site içinde ara
tavsiye edin
muhabbet

Güncellemelerden haberdar olmak için
e-mail listemize üye olunuz. 

İsim: 
E-mail: 
            
 

 
  
 Orman Bakan'ı Sn. Osman Pepe'nin 4 Aralık 2002 tarihli Milliyet' teki ''orman sevgisinin aman ormancı gibi acı ve hüznü anımsatan şarkılarla aşılamayacağı'' haberine karşılık;

Sümer Ezgü

       
  Ormancı türküsü benzeri bir nedenle benim TRT ye girdiğim yıllarda da yasaklanmıştı. Daha sonra halkın yoğun isteği üzerine o zamanki yöneticiler bu hatayı düzeltti ve TRT radyolarda ve TV'de bu türkü tekrar okunmaya başlandı.

Sayın Bakan'ın türkü yasaklamayı kasdettiğini sanmıyorum ama Ormancı türküsü orman sevgisini niçin azaltsın ki? Aksine gündem yaratmıştır ve bu ormanların lehine değerlendirilmelidir.

Ormancı türküsü düzmece değil, yaşanmış bir olay sonunda yakılarak yıllanmış bir halk klasiğidir. 

Türkü'nün kaynağı Muğla-Milas' da halen yaşayan ve döneminin meşhur sanatçısı Nazmi Yükselen ağabeyimizdir. Kendisini birkaç sene evvel hazırladığım TV programı ''Nazar Değmesin''e konuk etmiş ve gerçek öyküyü de anlattırmıştım;
Öyküye göre o dönem bir orman yangını çıkıyor ve türküdeki orman memuru Belen Kahvesi'nde dama oynayan köylülerden yardım istiyor. Köylüler oyunu bırakmadığı için Ormancı ile çıkan tartışmada köylülerden Mustafa, Ormancı'ya ateş ediyor ama yanlışlıkla arkadaşı Tefik' i vuruyor ve daha sonra bu türkü yakılıyor. Yani Ormancı, orman yangınını söndürmek için yardım istiyor. Dolayısıyla burada orman sevgisini azaltacak bir durum yok ki! Türküdeki ana tema Tevfik' in ölümünün köyde yarattığı üzüntüdür. Ormana ilişkin bir mesaj aranırsa orman memuru biraz sarhoştur ama aksine ormanı kurtarmak için çabalamıştır.

Bu türküyü Müzeyyen Senar başta olmak üzere Hale Gür, Ahmet Günday, Tolga Çandar, Serbil Kaya, Kubat, ben ve diğer sanatçı arkadaşlarımız yıllardır okuruz. Bir Ege ve Akdeniz çocuğu olarak o bölgelerde ve Türkiye' de halkın gönlüne ve diline düşmüş Ormancı türküsünün hala ne kadar sevildiğini konserlerimden bizzat biliyorum.
Evet Ormancı türküsü hüzünlü bir ölümü anlatır ama orman yangınını söndürme çabasından doğmuştur ve Orman Bakanı Sn. Osman Pepe'nin kasdettiği gibi orman sevgisini azaltacak bir mesajı da yoktur.

Tabii Sn. Bakan'ın orman sevgisinin artırılması için halkın bilinçlendirilmesi görüşüne gönülden katılıyorum ve bu konuda da sanatçı olarak üzerimize düşen göreve de hazır olduğumuzu iletiyorum ama ne olur suç türkülerde aranmasın!


04,12,2002
S.EZGÜ.
 anasayfa l notalar l sözler l bağlama l hikayeler l gönül verenler
halk müziği l ozanlar l yazılar l kitaplık l konser-tv l linklerimiz l görüşleriniz

Herhangi bir konuda yazışmak için: turkuler@turkuler.com